Newsy

ZNANE OSOBY PROMUJĄ AKCJĘ #URATUJMYHOSTEL

Mariusz Szczygieł, Agata Passent, Wanda Nowicka pomagają ratować jedyny w Polsce Hostel Interwencyjny dla osób LGBT

Ruszyła akcja #UratujmyHostel. W jej ramach Stowarzyszenie Lambda Warszawa przez cały lipiec będzie udostępniać filmy z udziałem znanych osób, które będą przekonywać, że warto wesprzeć jedyny w Polsce Hostel Interwencyjny dla osób LGBT.

W akcji biorą udział znani aktywiści/stki, pisarze/rki, dziennikarze/rki, a także osoby ze świata polityki. Wśród nich są m.in. Mariusz Szczygieł, Agata Passent, Wanda Nowicka, Agnieszka Graff,  Ewa Siedlecka i Yga Kostrzewa. W swoim spocie Agnieszka Graff powie m.in. o tym, dlaczego sytuacja prześladowanego geja przypomina sytuację więźnia politycznego, a Mariusz Szczygieł opowie historię, która przydarzyła się mu i jego redakcji 30 lat temu i która może, choć nie musi, zdarzyć się dziś.

uratujmy hostel

Filmy udostępniane będą na kanale YouTube Stowarzyszenia Lambda Warszawa pod adresem https://www.youtube.com/user/lambdawarszawa, na Twitterze – https://twitter.com/lambda_warszawa i na oficjalnym profilu Facebook’owym: www.facebook.com/lambda.warszawa.

Akcja ma na celu pomoc w zebraniu środków na utrzymanie hostelu, który od początku swojej działalności, tzn. od lutego 2015 roku, pomógł 60 osobom, i którego finansowanie zapewnione jest jedynie do końca września.

Jako stowarzyszenie, nie chcemy dopuścić do zamknięcia Hostelu Interwencyjnego LGBT zwłaszcza gdy skala dyskryminacji wobec osób LGBT w Polsce rośnie osiągając jeden z najwyższych wskaźników w Europie, a badania dobitnie pokazują, że co trzecia osoba nieheteroseksualna i co druga osoba transpłciowa doświadczyła jakiejś formy przemocy. Przemocy, która choć zdarza się w szkole, pracy, sklepie czy na ulicy, często ma miejsce także w domu gdzie to członkowie rodziny dopuszczają się wyzwisk, ograniczają dostęp do jedzenia lub wystawiają walizki za drzwi.

By utrzymać hostel do grudnia tego roku, potrzeba 90 tys. zł. Na stronie www.lgbthostel.pl  trwa zbiórka na jego działalność.


Materiał na podstawie informacji prasowej Stowarzyszenia Lambda Warszawa