WyOUTowani

“SKAZANY NA ŚMIERĆ”: WENTWORTH MILLER

Jeden z najbardziej szokujących coming-outów wśród aktorów

Był koniec stycznia 2007 roku, kiedy telewizja Polsat rozpoczęła emisję serialu „Skazany na śmierć”. Pierwsze dwa odcinki obejrzało według Wikipedii 7 milionów Polaków, co jest ponoć rekordem oglądalności amerykańskich seriali emitowanych w naszym kraju. W tym samym czasie w USA i wielu innych krajach świata o „Prison Break” mówili wszyscy. Serial był hitem. Po 81 odcinkach w 2009 roku zakończono nadawanie serialu w Stanach Zjednoczonych, ale w Polsce i wielu innych miejscach więzień Michael Scofield podbijał słupki oglądalności przez wiele lat… Aż tu nagle w sierpniu 2013 roku odtwórca głównej roli ogłosił publicznie, że jest gejem. Pamiętam słowa moich znajomych, którym wtedy przekazywałem tego newsa… “Bez jaj! To niemożliwe” – mówili. Tak samo reagowało wielu.

Wentworth Miller to Amerykanin urodzony w Anglii. Ma 44 lata i w naprawdę nazywa się dość arystokratycznie: Wentworth Earl Miller III. Był też modelem, pracował jako producent i scenarzysta.

3

Po coming oucie, w wywiadzie dla magazynu OUT  Wentworth mówił otwarcie o problemach z akceptacją własnej orientacji, szczególnie gdy miał piętnaście lat:

„Jest mnóstwo rzeczy, które powiedziałbym do 15-letniego siebie, głównie o próbie samobójczej. Jednak mam do powiedzenia wiele już po przeżyciu tego co przeżyłem. Pamiętam jak nosiłem w sobie głębokie poczucie wstydu po tym jak chciałem się zabić. Czułem jakbym się potknął, jakbym oblał egzamin z życia. Teraz powiedziałbym, że się wtedy zepsułem jak jakaś rzecz.

To co bym powiedział młodszemu sobie, powiedziałbym każdemu kto szedł podobną drogą. Że powinien mniej koncentrować się na tym, że prawie zakończył życie, ale bardziej na tym, że przetrwał, że przeżył, by o tym opowiadać. To co uważasz za blizny, to medale. To odznaki honoru, świadczące o tym, że w środku jesteś zdeterminowany, wytrwały i cierpliwy.

To dlatego kiedy podchodzi do mnie ktoś kto zna moją historię i ma nastawienie typu ‘Ty biedaku’, ja reaguję mówiąc ‘Niech nie będzie Ci przykro z mojego powodu’. Ja wiem co to znaczy być sprawdzanym. Wiem jak to jest być złamanym i jak powstać ponownie. Wiem kim jestem w tym momencie. I jestem przez to silniejszy. Gdzieś tam są ludzie, których życie nigdy nie przetestowało, nie złamało, więc kiedy przyjdzie taki moment to Oni nie będą w stanie powiedzieć jak zareagują. Może się podniosą, a może nie. Jestem całym sercem z Nimi. Bo prędzej czy później coś w życiu przyjdzie”  

4

Wentworth zasłyną również kiedy w 2013 roku odmówił objęcia tytułu honorowego gościa Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Petersburgu. Upublicznił wtedy list do organizatorki (tłumaczenie z Wikipedii):

„Jako osoba, która w przeszłości z radością odwiedzała Rosję, jak również posiadająca częściowo rosyjskie korzenie, chciałbym przyjąć Pani zaproszenie. Jednak jako gej muszę odmówić. Jestem głęboko zaniepokojony postawą rosyjskiego rządu wobec homoseksualnych kobiet i mężczyzn. Sytuacja taka jest nie do zaakceptowania, nie mogę więc z czystym sumieniem uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym w kraju, w którym ludziom takim jak ja systematycznie odmawia się podstawowych praw do otwartego okazywania miłości”.

Brawo dla tego Pana 🙂

5

One thought on ““SKAZANY NA ŚMIERĆ”: WENTWORTH MILLER”

  1. Przyznam, że sam byłem w szoku, kiedy przeczytałem w internecie właśnie tą informacje o powodzie jego nie obecności Petersburgu . Ludzi dziwi fakt, że aktor grał bardzo męską rolę, a to jakoś nie idzie ze stereotypem geja.

Comments are closed.