Newsy

PRZYWILEJ A RÓWNE PRAWO

Auta elektryczne jak małżeństwa jednopłciowe, czyli jak to jest w Polsce i na świecie

1Tekst znaleziony w sieci:
„Małżeństwo jednopłciowe to nie gejowski przywilej, to jest prawo równe dla wszystkich. Przywilejem było by gdyby geje nie musieli płacić podatków. Tak jak kościoły się płacą!”

Ten świetny tekst natchnął mnie do rozmyślań o prawie i przywilejach. Zauważyliście pewnie, że najgłośniej w publicznej debacie o małżeństwach jednopłciowych odzywają się dwie grupy. Pierwsza to geje i lesbijski (oraz osoby je wspierające), które chcą legalizacji małżeństwa dla siebie, a dokładniej zrównania swoim praw z parami heteroseksualnymi. Druga grupa to przeciwnicy, którzy deklarują, że nigdy z tego prawa nie skorzystają! WTF?

Moja hipoteza

A gdyby założyć hipotetycznie, że mamy w Polsce zakaz korzystania z aut elektrycznych. Tak jak dziś nasza Konstytucja zakazuje małżeństw innych niż między kobietą a mężczyzną. Mamy więc auta spalinowe, hybrydowe, motocykle, rowery i specjalną dla tych pojazdów infrastrukturę. I tak pewna mniejszość Polaków zgłasza propozycje, by tak jak w wielu innych krajach, dopuścić auta elektryczne do ruchu.  Mówią, że wystarczy zmiana przepisów, na przykład przez wykreślenie z nich, że auto musi być na benzynę lub ropę.

Na apel o zmianę prawa odzywają się przeciwnicy. Wśród Nich są tacy, którzy są przeciw, bo tylko tak mogą zaistnieć w przestrzeni publicznej (ale sami w sumie nie mają nic przeciwko autom elektrycznym, a nawet w rodzinach mają osoby, które takie auta chcą mieć). Inną grupa są ludzie opłacani przez koncerny motoryzacyjne produkujące tylko auta spalinowe. Jedni i drudzy politycy, wymyślają argumenty  typu:
– Nie musimy robić nic tak samo jak to robią inne cywilizowane kraje!
– Po co niszczyć tradycję, skoro funkcjonuje ona od tylu lat?

6Tymczasem w rzeczywistości taka zmiana przepisów:
Dla instytucji państwowych jest neutralna, bo opiera się o istniejącą infrastrukturę (może być nawet pozytywna, bo każdy kupiony samochód elektryczny jeśli nie jest w zamian za spalinowy da dodatkowe wpływy podatkowe. Widzę dwa ewentualne negatywy. Pierwszy to możliwy wzrost liczby aut na drogach, ale to przecież mniejszość chce takich samochodów, więc statystycznie nie będzie to wiele. Drugi to trochę więcej pracy dla urzędników, bo to nowa kategoria aut do rejestracji)
Dla korzystających z aut spalinowych i innych pojazdów będzie neutralna (a nawet pozytywna, bo jeśli kiedyś będą chcieli skorzystać to będą mieli taką możliwość)
Koszty budowy dodatkowej infrastruktury tylko dla aut elektrycznych poniosą sami kupujący oraz firmy produkujące takie auta (które przerzucą koszty na kupujących w cenie aut elektrycznych), a także firmy, które będą mogły na tym zarobić, a więc na tym skorzystają
Ucieszy wszystkich tych, którzy dziś lub w przyszłości będą chcieli kupić auto elektryczne

Zasada takich przepisów jest prosta: kto nie chce niech nie korzysta, kto chce to skorzysta. Z przepisów o prawie jazdy też przecież nie trzeba korzystać. Nie ma obowiązku posiadania aut i umiejętności ich prowadzenia. To prawo jest jednak dla wszystkich.

3Podsumowując… spróbujmy namawiać opinię publiczną do zmian, które dotkną tylko tych, którzy będą tego chcieli!

Małżeństwa jednopłciowe na świecie

Prawo 24 państw na świecie traktuje małżeństwa osób tej samej płci na równi z małżeństwami tradycyjnymi. To dane na kwiecień 2016 roku ( w Finlandii prawo do zawarcia małżeństwa jednopłciowego zostało uznane, lecz wejdzie w życie w 2017 roku). W 3 spośród państw uznających małżeństwa jednopłciowe lub ich częściach takie małżeństwa nie są udzielane, lecz jedynie uznawane, jeśli zostały zawarte poza granicami tego państwa lub terytorium administracyjnego, w których się ich udziela.

Lista (w nawiasie data wejścia w życie przepisów):

 1. Holandia (2001)
 2. Belgia (2003)
 3. Hiszpania (2005)
 4. Kanada (2005)
 5. Południowa Afryka (2006)
 6. Norwegia (2009)
 7. Szwecja (2009)
 8. Portugalia (2010)
 9. Islandia (2010)
 10. Argentyna (2010)
 11. Dania (2012)
  Grenlandia (2016)
  Wyspy Owcze (2016)
 12. Brazylia (2013)
 13. Francja (2013)
 14. Urugwaj (2013)
 15. Nowa Zelandia (2013)
 16. Wielka Brytania
  Anglia (2014)
  Walia (2014)
  Szkocja (2014)
  Pitcairn (2015)
 17. Luksemburg (2015)
 18. Irlandia (2015)
 19. Stany Zjednoczone (uznane w DC w 2010, a w całym kraju od 2015)
  Guam (2015)
  Portoryko (2015)
  Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych (2015)
  Mariany Północne (2015)
 20. Meksyk (równie w równych stanach)
  Meksyk (2010)
  Quintana Roo (2012)
  Coahuila (2014)
  Kalifornia Dolna Południowa (2014)
  Guerrero (2015)
  Nayarit (2015)
 21. Kolumbia (2016)
 22. Finlandia (2017)

W Izraelu (2006) i na Malcie (2014) małżeństwa osób tej samej płci nie są udzielane, lecz są honorowane (stąd wspomniana wcześniej suma 24 państwa).

Niektóre kraje dają możliwość zawarcia małżeństwa parom, które nie mieszkają na jego terytorium i nie mają jego obywatelstwa. Do tych krajów zaliczają się między innymi (związek małżeński zawarty w tych krajach jest nieuznawany w kraju pochodzenia, jeśli w jego systemie prawnym nie jest uznawany):

 •  Dania
 •  Norwegia
 •  Wielka Brytania (poza Irlandią Północną)

Na świecie większość państw nie uznaje małżeństw osób tej samej płci, jednak niektóre jednoznacznie ich zakazują. Europejskie kraje, w których konstytucja ogranicza małżeństwo do par przeciwnej płci (przy czym Węgry i Chorwacja uznają rejestrowane związki partnerskie):

 • Białoruś
 • Bułgaria
 • Chorwacja
 • Czarnogóra
 • Litwa
 • Łotwa
 • Mołdawia
 • Polska
 • Serbia
 • Słowacja
 • Ukraina
 • Węgry

Polskie światełko w tunelu

Na ten moment jedyną partią obecną w polskim Parlamencie, która oficjalnie popiera związki partnerskie (inną formę blokuje nasza Konstytucja) jest Nowoczesna Ryszarda Petru. Partia przygotowuje nawet projekt ustawy w tej sprawie.

7

Zdjęcia w materiale
Autorem fotografii wykorzystanych w tym wpisie jest Braden Summers. Nowojorski fotograf, który w kilkunastu miejscach na świecie realizował projekt fotograficzny pod tytułem „All love is equal” (Każda miłość jest równa).