Newsy

PRAWO I MIŁOŚĆ A ZWIĄZKI PARTNERSKIE

Bo każdy z nas ma prawo do szczęścia. Felieton Adriana Stempkowskiego

W większości krajów europejskich nie dyskutuje się już na temat związków partnerskich. Nie dlatego, że to temat tabu. Większość ma już po prostu te dyskusje za sobą. Oczywiście nie odbywało się to bez kontrowersji, mało-parlamentarnych debat i protestów środowisk katolickich.  Jak wygląda to w Polsce?

Na samym początku zadajmy sobie pytanie czym jest  Związek Partnerski? Definicji jest wiele zaczynając od politologiczno – prawnych, socjologicznych kończąc na zwykłych i najprostszych. Pierwsza definicja, która  może nam przyjść na myśl to zarejestrowany związek osób tej samej płci. Definicja wydaje się poprawna, ale należy dodać do niej również – przeciwnej płci. Gdyż w wielu krajach, które mają już legalne takie oto związki, ustawodawca dopuścił możliwość zawierania związków nie tylko przez osoby tej samej płci, ale również płci przeciwnej. Prób tworzenia definicji jest wiele, bardziej rozszerzona definicja w oparciu między innymi  o międzynarodowe regulacje brzmi następująco : o związku partnerskim możemy mówić, kiedy między partnerami istnieje więź uczuciowa, fizyczna i majątkowa. Taką definicje podaje polski Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Co najdziwniejsze w Polsce nie ma legalnego statutu Związku Partnerskiego. Polskie państwo proponuje jedynie małżeństwo z osobą przeciwnej płci, o czym również mówi najważniejszy akt normatywny a wiec Konstytucja.

Czym jest taki związek ?

Nikt nie ukrywa, że takie rozwiązanie jest kierowane głównie do par homoseksualnych. Wprowadzenie związku partnerskiego to uznanie przez ustawodawcę innego związku niż małżeństwo. Poprzez takie rozwiązanie partnerom przysługuje prawo do informacji o stanie zdrowia czy wspólne rozliczanie się. Takie związki pozwalają również na reprezentowanie partnera w różnych instytucjach, prawo do odmowy składania zeznań w sprawie przeciwko partnerowi, prawo do zasiłku z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną czy nawet takiej błahostki jak odbiór korespondencji na poczcie czy od listonosza. Związek partnerski przewiduje również wspólne dziedziczenie.

A w jakich krajach prawo przewiduje takie rozwiązania ? I jak to wygląda na świecie ?

Zalegalizowane związki partnerskie: Dania, Szwecja, Islandia, Francja, Niemcy, Finlandia, Portugalia, Luksemburg, Wielka Brytania, Słowenia, Andora, Czechy, Szwajcaria, Węgry, Austria, Irlandia, Liechtenstein, częściowa Meksyk, Nowa Zelandia i Izrael – ale jedynie związki zawarte zagranicą.

W niektórych krajach wcześniej zalegalizowane związki zrównano z małżeństwem ustanawiając małżeństwa dla par jednopłciowych: Holandia, Belgia, Hiszpania, Norwegia, Szwecja, Portugalia, Islandia, Dania, Stany Zjednoczone, Australia, Kanada i miasto Meksyk, Ekwador, Brazylia, Kolumbia, Ekwador i RPA.

Najbardziej liberalnym krajem w tych kwestiach zostaje Holandia, która od razu umożliwiła zawieranie małżeństw par tej samej płci. Można powiedzieć, że to właśnie Holandia była prekursorem małżeństw jednopłciowych. W ślady Holandii poszły również i inne europejskie kraje tak jak Hiszpania, Belgia, Szwecja czy ostatnio Dania.

Pierwszym europejskim krajem, który zdecydował się na  Związek Partnerski była Dania w 1989 roku. W  oryginalny sposób  podeszła do tego Francja. Tworząc jednocześnie osobną nazwę PACS, czyli z francuskiego „cywilna umowa o solidarności”. Umowę PACS utworzono w 1999 roku, jednak to historia bardzo burzliwa. Ponad 10-letnia dyskusja, ówczesnych chadeckich deputowanych porównała wówczas projekt ustawy do zawierania związków ze zwierzętami. Ostatnia legalizacja związku miała mieście 2011 roku i nastąpiła w Irlandii. Ponad 60% frekwencji, 61,5 % za związkami.

Warto tutaj wspomnieć, że sytuacja homoseksualistów w Afryce jest dramatyczna. W 38 krajach  stosunki płciowe między osobami tej samej płci są zakazane i surowo karane. Między innymi w Sudanie i Nigerii za taki stosunek seksualny grozi kara śmierci przez powieszenie.

Sytuacje życiowe osób LGBT na świecie. Grafika Tygodnika Polityka
Sytuacje życiowe osób LGBT na świecie. Grafika Tygodnika Polityka

A jak to wygląda w Polsce ?

W Polsce nie ma odpowiednich regulacji wobec osób tej samej płci i płci przeciwnej  żyjących w związkach nieformalnych. A obecnie obowiązujące przepisy nie chronią takich par. W świetle polskiego prawa osoby pozostające w nieformalnych związkach są osobami obcymi. Czasem niektórych praw można dochodzić poprzez dwa terminy „osoba bliska” i „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu”.  Jednak trzeba mieć świadomość, że oba terminy nie są jednoznaczne i podlegają różnym interpretacjom. W orzecznictwie polskich sądów domniemany pogląd tyczy się konkubinatu, jako związku kobiety i mężczyzny.

W Polsce po raz pierwszy temat owych związków partnerskich w 2004 roku przez ówczesną senator Marię Szyszkowską. Proponowany przez nią projekt został przyjęty przez Senat, jednak nie został poddany pod głosowanie w Sejmie. W 2012 roku ponad 320 posłów zablokowało czytanie projektów złożonych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Twój Ruch. W 2014 roku Sejm głosował nad projektem Twojego Ruchu, ale projekt został odrzucony. W 2015 roku premier Ewa Kopacz (Platforma Obywatelska) obiecywała pracę nad odpowiednim projektem. Jednak podczas głosowań stale powtarzała się jedna sytuacja ZA – zawsze było SLD, Twój Ruch i liberalno – lewicowe skrzydło Platformy.

Polska jest na szarym końcu krajów UE w przepisach dających możliwość równouprawnienia i tolerancji.  Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Słowacja – i te kraje nie mają odpowiedniej jurysdykcji wobec osób LGBT.

Zdjęcie Kampanii Przeciw Homofobii
Zdjęcie Kampanii Przeciw Homofobii

Na sam koniec będę troszkę subiektywny. Każdy z nas ma prawo do szczęścia, miłości. Każdy związek jest piękny, wyjątkowy. Nie wiem czemu, kiedy mówimy o związkach hetero widzimy całe spektrum, a więc początkową fascynację, romantyczne kolacje i spacery, a kiedy dyskutuje się o związkach LGBT, wielu ma głowie tylko seks. Związki LGBT potrafią być tak samo piękne, a czasem piękniejsze, niż związki heteroseksualne. Nie nam jest dane selekcjonować ludzi i Ich przydatność do związków. Osoby o orientacji homoseksualnej mają prawo domagać się takich samych praw na jakich funkcjonują osoby heteroseksualne.  Osoby LGBT płacą podatki, żyją w tym samym kraju, robią zakupy w tych samych sklepach, więc wspierają rozwój kraju, więc zasługują na szczęście i takie sama prawa.

Adrian Stempkowski


Kontakt do autora:

Facebook: /adrian.stempkowski
Instagram: /adrian.stempkowski
E-mail: podolski97@wp.pl


Bibliografia

  1. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyd. Od Nowa
  2. http://www.newsweek.pl/polska/zwiazki-partnerskie-w-polsce-piec-par-walczy-o-rownosc,artykuly,395080,1.html
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo_os%C3%B3b_tej_samej_p%C5%82ci
  4. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,12099660,Zwiazki_partnerskie_na_swiecie__Kto_za__kto_przeciw_.html

 

One thought on “PRAWO I MIŁOŚĆ A ZWIĄZKI PARTNERSKIE”

  1. Polskie prawo nie jest gotowe, bo Polacy nie są gotowi i wielu z nich ma średniowiecze w głowie twierdząc jeszcze, że homoseksualizm jest chorobą,a nie jest.

Comments are closed.