Newsy

POMÓŻCIE UTRZYMAĆ HOSTEL INTERWENCYJNY DLA OSÓB LGBT

Stowarzyszenie Lambda Warszawa zbiera pieniądze na jego działalność! 

ZBIÓRKA-NA-HOSTEL-LGBT_stronaStowarzyszenie podkreśla, że w Polsce skala dyskryminacji wobec osób LGBT ma jeden z najwyższych wskaźników w Europie. W czasie rosnącej agresji wobec mniejszości seksualnych i w obliczu nasilających się ataków na organizacje walczące o ich prawa, z mapy Warszawy może wkrótce zniknąć pierwszy i jedyny w Polsce hostel interwencyjny dla osób LGBT. Powodem jest brak pieniędzy na jego utrzymanie.

Hostel działa od lutego 2015 roku i dotychczas pomógł 58 osobom. Mimo to, jego finansowanie zapewnione jest jedynie do końca czerwca. W związku z tym na stronie www.lgbthostel.pl rusza zbiórka na jego działalność. By utrzymać hostel do grudnia tego roku, potrzeba 150 tys. zł.

Choć przykłady agresji i dyskryminacji osób LGBT można mnożyć, najbardziej zatrważający jest fakt, że ich źródłem są często osoby z otoczenia, czyli rodzina, przyjaciele, sąsiedzi. Często to właśnie oni ograniczają dostęp do ciepłej wody, jedzenia lub, po prostu, wystawiają walizki za drzwi. – Nie mogłam już znieść tego, jak mnie traktowali. Wyszłam z mieszkania tak jak stałam, nie zabrałam ze sobą niczego – wspomina mieszkanka hostelu. – Rodzice po moim coming out’cie wyrzucili mnie z domu. Nie miałem gdzie się podziać. Zostałem nagle z niczym – mówi z kolei chłopak, który w jednej chwili został bez dachu nad głową.

Badania pokazują, że co trzecia osoba nieheteroseksualna i co druga osoba transpłciowa doświadczyła jakiejś formy przemocy. Hostel zapewnia mieszkańcom nie tylko dach na głową, ale także podstawowe wyżywienie, wsparcie psychologów, pracownika socjalnego i trenera umiejętności społecznych.

Hostel przeznaczony jest dla osób LGBT (nieheteroseksualnych i transpłciowych), które ze względu na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową zostały zmuszone do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Prowadzi go na terenie Warszawy Stowarzyszenie Lambda Warszawa.

Pomóżcie!


Materiał Stowarzyszenia Lambda Warszawa

One thought on “POMÓŻCIE UTRZYMAĆ HOSTEL INTERWENCYJNY DLA OSÓB LGBT”

  1. Smutnym jest fakt. Fakt, że w tak trudnej dla młodego człowieka sytuacji, momencie kiedy nie jest jeszcze samodzielny finansowo tj. materialnie, gdy cały jego/jej świat wali mu/jej się na głowę niczym tsunami uderzające w ląd, pozostaje praktycznie bez niczego; bez wsparcia, bez poczucia bezpieczeństwa i co najważniejsze bez dachu nad głową. O zgrozo! paradoksalnie szczęście w nieszczęściu mają Ci , którzy posiadają prawdziwych przyjaciół i mogą uzyskać od nich pomoc w tym trudnym czasie. Niewielu jednak ma taką możliwość. Okazuje się bowiem wtedy , że nawet Ci najlepsi ” przyjaciele” odwracają się i dają do zrozumienia , że nie mogą, nie potrafią albo po prostu nie chcą pomóc. Takie hostele, moim zdaniem powinny być w każdym mieście wojewódzkim , nie tylko w Warszawie. Osoba pochodząca np z Kłodzka czy ze Szczecina w takim momencie nie ma szans aby dostać się do Warszawy. Przykre jest to, że jedyne w Polsce takie miejsce , wkrótce może stracić rację bytu. Ot to przecież efekt „dobrej zmiany”.

Comments are closed.