Filmy

PARYŻ 5:59 – OD NAMIĘTNOŚCI PRZEZ BÓL DO MIŁOŚCI

To nie jest film dla wszystkich. To film dla tych, którzy rozumieją!

Dosłowny, jak wiele europejskich filmów. Prosty i skomplikowany jak życie, które opisuje. Francuski film „Paryż 5:59” jest opowieścią o dwóch chłopakach, których połączył seks. Brzmi ciekawie?

Historia, którą przedstawia film zaczyna się gorącą orgią w jednym z paryskich klubów gejowskich. Takiej sceny nie powstydziłby się dobry film pornograficzny. Ale właśnie w ten sposób widz staje się świadkiem fizyczności, która przeradza się w uczucie. Sielanka seksu i namiętności zderza się jednak z surową rzeczywistością. Ten mocny początek nadaje ton relacji bohaterów.

Ulice francuskiej stolicy, rozmowy o trudnych sprawach i życie w wielu detalach to coś co spotka widza. Każda scena jest dokładna. Nie ma urwanych obrazów ani beznadziejnych żartów, rodem z amerykańskich produkcji. Dwójka aktorów to zwykli faceci. Reszta zwykła już nie jest. Polski dystrybutor, czyli Tongariro Releasing, słusznie zakwalifikowało ten film jako  dramat i erotyk. Innymi słowy to film o życiu…

Cytat z filmu:

„Nigdy nie wiesz, kiedy znajdziesz miłość”

3

Taka historia mogłaby się wydarzyć naprawdę, co nie oznacza, jak napisałem na wstępie, że to film dla wszystkich. Początek i to co następuje potem wymaga zrozumienia bohaterów, Ich osobowości i pragnień oraz okoliczności, w którym to wszystko się dzieje. Jeśli ktoś ma otwarty umysł i potrafi zrozumieć, a nie tylko oceniać, powinien wybrać się do kina na „Paryż 5:59”.

Film tylko od 18 lat.

2

Obraz zdobył Nagrodę Publiczności Teddy na festiwalu Berlinale. Na festiwalu w San Diego otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu oraz Najlepszego Aktora (François Nambot i Geoffrey Couët). W Polsce prezentowany był na Brave Festival we Wrocławiu w ramach głównego konkursu – Forbidden Cinema.

„Paryż 5:59” zobaczyć można na outfilm.pl oraz kinach w 4 miastach:

4

2 thoughts on “PARYŻ 5:59 – OD NAMIĘTNOŚCI PRZEZ BÓL DO MIŁOŚCI”

Comments are closed.