Newsy

ODDAJ 1 PROCENT NA ORGANIZACJE LGBT+

W ubiegłym roku pięciu polskim organizacjom LGBT+ uprawionym do zbierania 1% przekazano łącznie około 250 tysięcy złotych!

Jeden procent to niewiele. Ale tysiące takich niewielkich procentów daje wielką wartość. By pomagać, organizacje LGBT+ same muszę dostać od nas pomoc. Na szczęście 1% to nie dodatkowy wydatek. Tym bardziej więc przekażmy im w tegorocznej deklaracji PIT choć trochę pieniędzy!

„W zespole Miłość Nie Wyklucza przygotowaliśmy kilka pomysłów, na których realizację chcemy przeznaczyć wpływy z 1% i przybliżyć tym samym wprowadzenie w Polsce małżeństw dla par jednopłciowych. Nie wprowadzimy ich ani jutro, ani za rok. Jednak to dziś musimy wykonać szereg mniejszych kroków na polu edukacji, prawa, lobbingu czy budowy zaangażowanej społeczności LGBT+ i ruchu sojuszniczego, aby za kilka lat wspólnie cieszyć się zmianą w zakresie praw i akceptacji związków osób LGBT+ w Polsce” – przekonuje Aleksandra Muzińska, członkini Zarządu Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

To trudna i bardzo potrzebna walka edukacyjna. Prawdą jest, że trzeba stale uświadamiać społeczeństwo. Poza organizacjami LGBT+ nikt przecież tego nie robi. A to nie wszystko co w Polsce trzeba zmienić na lepsze w obszarze tolerancji.

„Lambda jest najstarszą organizacją LGBTQ w Polsce, posiadamy grono bardzo doświadczonych psychologów i psycholożek, którzy pracują z nami od lat pomagając tym, którzy potrzebują pomocy. Oprócz poradnictwa psychologicznego i prawnego, prowadzimy także Telefon Zaufania dla osób LGBTQ i ich bliskich, gdzie udzielamy anonimowych i profesjonalnych porad. Staramy się ciągle szkolić naszych telefonistów, żeby byli w stanie jak najlepiej odpowiedzieć na trudne pytania i problemy, z którymi dzwonią do nas ludzie z całej Polski” – opisuje Ewa Niedziałek ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Prowadzone przez Lambdę pomoc psychologiczna i prawna, porady oraz interwencje kryzysowe są bezpłatne. Tylko w 2016 przez Telefon Zaufania udało się udzielić ponad 700 porad. Z kolei Kampania Przeciw Homofobii  wraz z celebrytami buduje ruch sojuszniczy w ramach akcji „Ramię w ramię po równość”. Ambasadorami akcji są między innymi Dorota Wellman, Czesław Mozil czy Maryla Rodowicz. A to nie wszystko, co także z 1 procenta z PIT, robią na co dzień pracownicy i wolontariusze KPH.

„1% podatku przekazany na Kampanię Przeciw Homfobii to inwestycja w siebie samego oraz gwarancja pomocy innym osobom LGBT, ich rodzinom i bliskim. KPH jest największą i najskuteczniejszą organizacją LGBT w Polsce. Jest to możliwe dzięki Wam – osobom, które wspierają nasze działania przekazując 1% na KPH. Dzięki Waszemu zaangażowaniu mamy na naszym wspólnym koncie szereg głośnych, ogólnopolskich kampanii społecznych takich jak ‘Przekażmy sobie znak pokoju’ czy ‘Rodzice odważcie się mówić’. Codziennie monitorujemy działania polskich władz i interweniujemy, gdy są łamane prawa osób LGBT, prowadzimy bezpłatne konsultacje prawne i psychologiczne, z których co roku korzystają setki osób, reprezentujemy osoby LGBT przed sądami  w Polsce i zagranicą. Wspieramy rodziców osób LGBT prowadząc Akademię Zaangażowanego Rodzica. Tak można byłoby wymieniać bez końca… To, co jednak jest tu najważniejsze, to fakt, że Kampania Przeciw Homofobii nie osiągnęłabym tego wszystkiego, gdyby nie Wy – osoby, które przekazują nam 1% podatku. Pomóż na kontynuować naszą pracę – rozwijać to, co już robimy i podejmować kolejne wyzwania. Razem możemy więcej!  – mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

Jak wspomniałem w 2016 roku pięciu polskim organizacjom LGBT+ uprawionym do zbierania 1% przekazano łącznie około 250 tysięcy złotych. To w sumie mało, bo potrzeby wzrastają. To, że grupa  homofobów rządzi naszym krajem oznacza, że musimy zrobić więcej, by organizacje LGBT+ miały za co pomagać.

„Dla społeczności osób LGBT+, zwłaszcza tej poza Warszawą, odczuwalne są przede wszystkich trzy fakty: brak regulacji prawnej związków, szerząca się homofobia, poczucie osamotnienia. Myślę, że organizacje działające centralnie muszą bardziej wsłuchiwać w potrzeby społeczności oraz trwać nieustannie przy niej. Myślę, też że zanim zaczniemy biadolić nad brakiem solidarności w naszej społeczności, musimy, jako organizacje, zadać sobie pytania: czy należycie komunikujemy jak chcemy wykorzystać wpływy z 1%? Czy nasza działalność jest przejrzysta i zrozumiała dla naszych sympatyków i sympatyczek? Czy umiemy opowiadać o naszych sukcesach, ale również przyznać się do porażek? Czy potrafimy obudzić w osobach LGBT+ poczucie bycia częścią wspólnoty?„ – takie mądre pytania zadaje Aleksandra Muzińska, członkini zarządu Miłość Nie Wyklucza.

Przy takich znakach zapytania, odpowiedzi nie są łatwe. I właśnie dlatego, tak po prostu, wszyscy powinniśmy próbować coś zmienić. Efekt może być taki jak z jednym procentem. Jeśli każdy swoim skromnym głosem pomoże komunikować o 1% na LGBT+, to razem stworzymy chór!


By dać 1 procent na LGBT+ wystarczy w deklaracji PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisać numer KRS:

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza: 0000485267

Stowarzyszenie Lambda Warszawa: 0000140531

Kampania Przeciw Homofobii: 0000111209