Muzyka WyOUTowani

„NAZYWAJCIE MNIE JAK CHCECIE” – MIKA

O Brytyjczyku, który w piosence pyta „Gdzie podziali się wszyscy geje?”

Mika to pseudonim. Muzyk urodził się w Bejrucie jako Michael Holbrook Penniman. Ma 33 lata. Jest wokalistą i kompozytorem. W zapiskach z Jego biografii znalazłem informację, że mając 7 lat napisał swoją pierwszą piosenkę. Utwór o tytule „Zły” opisywał pianino w fatalnym stanie. Kiedy Mika miał 9 lat przeprowadził się z rodzicami do Londynu. W czasie swojej edukacji uczęszczał między innymi do słynnej brytyjskiej szkoły dla muzyków Royal College of Music. Wśród ciekawostek z Jego życia warto zaznaczyć szkolenie z największą profesjonalistką rosyjskiej opery Ałłą Abłabierdyjewą. Mika napisał też oficjalny jingiel Brytyjskich Linii Lotniczych oraz fragmenty muzyki do reklamy gum Orbit.

Przełomem w karierze był utwór wydany jako drugi singiel. „Grace Kelly” dotarł na pierwsze miejsca list przebojów Wielkiej Brytanii w styczniu 2007 roku.


Mika otrzymał tytuł “Odkrycie Roku” na gali Brit Award. Nominowany był także do nagród Grammy.

zdjęcie: Francois Durand
zdjęcie: Francois Durand

Jego najbardziej znany utwór to chyba…


Życie prywatne Miki długo owiane było tajemnicą. Wikipedia informuje nawet, że kiedyś powiedział dziennikarzom, iż inspiracjami do pisania piosenek były m.in. doświadczenia ze związków z mężczyznami. W 2009 roku w wywiadzie dla jednego z gejowskich portali Mika powiedział, że „nigdy się nie kategoryzowałem. Ale mówiąc to nigdy się też nie ograniczałem, nigdy nie ograniczałem tego z kim mogę spać. Nazywajcie mnie jak chcecie. Możecie mnie nazwać biseksualnym, jeśli musicie znaleźć słowo na mnie”.

3Z kolei w 2012 roku, w rozmowie z magazynem Instinct  Mika przyznał wprost, że jest gejem.

W 2015 roku muzyk wypuścił singiel pod tytułem „Good Guys”, czyli „Dobrzy faceci”. W piosence pyta między innymi „gdzie podziali się wszyscy geje?”. O wytłumaczenie słów utworu Mika został poproszony w jednym z wywiadów dla Gay.com.

Znalazłem się w bardzo dużym biznesie. Sesje w dużych studiach w czasie pisania utworów do nowego albumu. Rozejrzałem się i powiedziałem: O mój Boże, Wy chłopaki piszecie większość piosenek pop na świecie. A Oni wszyscy jedli rzeczy na wynos, a dwóch z Nich właśnie wróciło z siłowni. I popatrzyłem na Nich i po minucie powiedziałem: To fajnie, ale gdzie podziali się wszyscy geje? Oni spojrzeli na mnie jakby pustymi twarzami. Ale serio, gdzie Oni wszyscy się podziali z tej ulicy Tin Pan Alley, Ci od tekstów i od produkcji? Dla mnie to było śmieszne. Dla Nich nie”- powiedział Mika.

A Tin Pan Alley to ulica na Manhattanie, gdzie swoje siedziby mieli swego czasu twórcy muzyki pop, znani z czasem mało ambitnych ale dobrze sprzedających się tkliwych kawałków muzycznych. Jak przyznaje Mika, Jego utwór jest opisem wspominanej rozmowy i poszukiwania tych, którzy inspirowali młodego muzyka, kiedy miał 15 lat.


Muzyk jest bardzo związany z Francją, dlatego zasiada między innymi w jury tamtejszego talent-show „The Voice”. Nagrywał też piosenki po francusku…


Na koniec utwór z serii #DumaLGBT 🙂 Jesteśmy złoci…


Oficjalna strona internetowa Miki: www.mikasounds.com

4