Newsy

BIBLIOTEKI PEŁNE TĘCZY

W Polsce działają dwie biblioteki publiczne z półkami pełnymi książek o tematyce LGBT. SuperG zajrzało do jednej z nich 🙂

4Opole. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej numer 4. Wystarczy karta biblioteczna by można wypożyczyć biografie, powieści, książki psychologiczne, poezję, fantastykę, poradniki, raporty, reportaże, broszury informacyjne i wiele innych książek o tematyce LGBT. Zdaniem pomysłodawczyni tęczowej biblioteki to najlepszy sposób na walkę z uprzedzeniami. I nie sposób się z tym nie zgodzić. A jak to się wszystko zaczęło?

„Zaczęło się od podróży. Dwa lata temu byłam w Stuttgarcie i przypadkiem natknęłam się na lokalną biblioteczkę feministyczno- lesbijską. To była mała klitka w piwnicy pod klubem Sarah, schodziło się do niej ciemnymi krętymi schodami, ale książek było pełno, półki wypełniały wszystkie ściany aż po sufit. Taka jaskinia ze skarbem, tylko zamiast smoka za biurkiem siedziała sympatyczna bibliotekarka i polecała mi najnowszy lesbijski kryminał po angielsku. Pomyślałam o miejskiej bibliotece w Opolu, i o tym jak mało książek znajduje się tam na półeczce feminizm, a półki LGBT nie ma wcale. Gdy wróciłam do Polski uznałem, że fajnie było by mieć i u nas taką biblioteczkę, w której osoby LGBT mogłyby coś wypożyczyć bez dłuższego polowania na książki o tematyce LGBT. Podzieliłam się z pomysłem z moją dobrą przyjaciółką A.B., która stwierdziła, że w sumie fajnie by było znowu przeczytać jakąś książkę w temacie. Tak się zaczęło.” – opisuje Nik Herbatoryc jedna ze pomysłodawczyń biblioteki.

2
Tak było rok temu…
3
Tak jest teraz…

Tęczowa półka w opolskiej bibliotece ma już 60 książek i czeka na dary, które pozwolą się jej rozwinąć. W ten sposób rozrasta się od początku swojego powstania. Książkowe podarunki przekazały już między innymi Krytyka Polityczna, Kampania Przeciw Homofobii,  Fundacja Trans-Fuzja czy Miłość nie Wyklucza oraz kilka osób prywatnych.

„Staram się żeby biblioteczka była zróżnicowana. Jeżeli chodzi o powieści to na rynku bardzo dominuje literatura gejowska, książek o lesbijkach jest mniej, o biseksualistach, osobach trans, queer itd jest bardzo mało, trzeba się naszukać, żeby coś znaleźć, coś wydanego po polsku” – mówi Nik Herbatoryc.

Siostrą bliźniaczką opolskiej biblioteki jest, nieco starsza, łódzka biblioteka gender i queer.  Działa ona w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty. Osobiście liczę na to, że kiedyś w Polsce przyjdzie czas, gdy półki z książkami LGBT będą w każdej większej bibliotece publicznej. Pewnie trochę lat minie… ale marzyć trzeba 🙂

Polecam profile facebookowe obu bibliotek:

www.facebook.com/Inicjatywa-Biblioteczka-LGBTQ–1609864119289826

www.facebook.com/genderteczka

 

6 thoughts on “BIBLIOTEKI PEŁNE TĘCZY”

 1. Fajnie, że sa takie miejsca.
  Ja obecnie mam kontakt z dziewczyną o imieniu Ola, która własnie pisze książkę o gejach.Coś w stylu miłosnej opowieści, trochę ironicznej.
  Czytałem juz fragmenty i jest naprawdę dobra. Mam nadzieję, że niedługo dołączy ze swoją pozycją do takiego grona

  1. No to czekamy na premierę i możliwość przeczytania 🙂 nie dla recenzji, ale dla przyjemności czytania

   1. Z tego co już przeczytałem , będzie zabawnie , chwilami romantycznie ale nie banalnie-przyjemnie.
    Dam Wam znać kiedy książka będzie już w sklepach. To z pewnością długa jeszcze droga, ale mam nadzieję, że dziewczynie się uda.

Comments are closed.