Newsy

22 MAJA TO DZIEŃ HARVEYA MILKA

Stał się symbolem walki o prawa człowieka… w tym prawa gejów

2Kim był Milk?

To pierwszy mężczyzna wybrany do Rady Miasta San Francisco, który ujawnił, że jest gejem. Co ciekawe dopiero w wieku czterdziestu lat stał się aktywistą ruchów walczący o prawa człowieka i prawa osób LGBT. 22 maja obchodzony jest jako Dzień Harveya Milka, bo urodził się On 22 maja 1930 roku.

Harvey Milk:
„Nie może być kompromisu w przyznawaniu ludziom Ich praw. Nie potrzeba żadnych pieniędzy, by respektować człowieka. Nie potrzeba żadnych badań, by usunąć represje”

Do San Francisco przeprowadził się w 1972 roku. Wcześniej trzy razy próbował swoich sił w walce o fotel radnego. Udało się za czwartym razem, w 1977 roku. Harvey był radnym przez 11 miesięcy. Z Jego inicjatywy podjęto między innymi uchwałę zakazującą dyskryminacji gejów i lesbijek w mieście.

Harvey Milk:
„Posmakowałem wolności. Nie zrezygnuje z tego czego już posmakowałem”

27 listopada 1978 Harvey Milk i burmistrz San Francisco George Moscone zostali zastrzeleni przez innego radnego. Zabójca chciał w ten sposób zemścić się na burmistrzu (Milk poparł burmistrza) za decyzję o odmowie cofnięcia Jego rezygnacji  ze stanowiska radnego. Ów radny odszedł z Rady Miasta ze względów ideologicznych, a potem chciał wycofać swoją rezygnację z przyczyn ekonomicznych.

Harvey Milk:
„W całym kraju czytają o mnie, a to co czytają nie koncentruje się na tym, że jestem gejem. To tylko materiały o geju, który wykonuje swoją robotę”

3Jak przeczytamy na Wikipedii, według profesora Petera Novaka z Uniwersytetu San Francisco, Milk stał się ikoną San Francisco i „męczennikiem walki o prawa osób LGBT”. W 2002 roku został nazwany „najbardziej znanym i znaczącym politykiem otwarcie mówiącym o swojej homoseksualnej orientacji wybranym w wyborach w USA”.

Pisarz John Cloud stwierdził, że po Milku wielu ludzi, zarówno hetero- jak i homoseksualnych, musiało przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, w której jawny gej nie musiał dłużej ukrywać swojej orientacji seksualnej i mógł osiągnąć sukces.

Harvey Milk:
„Jeśli wykonuję dobrze swoją pracę, ludzie nie będą zwracać uwagi czy jestem zielony czy mam trzy głowy”

W 2009 roku Harveya Milka nagrodził pośmiertnie prezydent Barack Obama. Przyznał mu Medal Wolności.

Filmy o Harveyu

W 1984 roku powstał amerykański film dokumentalny pod tytułem „Czasy Harveya Milka” (The Times of Harvey Milk) w reżyserii Roba Epsteina.

A w 2008 roku na Oskara za najlepszy scenariusz oryginalny zasłużył film Obywatel Milk (tytuł oryginalny: Milk) w reżyserii Gusa Van Santa. To amerykański dramat biograficzny, do którego nagrodzony scenariusz napisał Dustin Lance Black, czyli chłopka olimpijczyka Toma Daley’a.

Harvey Milk:
„Nadzieja nigdy nie będzie milczeć”